Фальшивки усюди: як українцям продають фейкові долари

17:37 377

В Україні вже кілька днів на тлі новин про введення воєнного стану триває ажіотажний попит на валюти. В першу чергу на цьому заробили обмінники, які швидко зорієнтувалися і підняли курс американської валюти.

При цьому, згідно з інформацією НБУ, долари – одна з улюблених валют фальшивомонетників. Сотні обмінних пунктів працюють нелегально і ніким не контролюються, значить, ніхто не може гарантувати справжність купюр.

Причому фальшивки трапляються не тільки в обмінниках, а й в банках, терміналах. OBOZREVATEL з’ясував, як упізнати фальшивку і не стати жертвою шахраїв.

Де українці “знаходять” фальшиві гроші

Кілька днів тому клієнтка “Ощадбанку” заявила, що в касі зняла свій валютний депозит і частина купюр виявилася фальшивими. У прес-службі фінустанови заявили, що скаргу наразі перевіряють. За останній час це вже не перший випадок, коли несправжні гроші “проникають” у банківську систему. Так, у кінці минулого року в Києві затримали зловмисників, які через термінали міняли фальшиві долари на справжні гривні.

“В Україні долари підробляють нечасто”, – розповідає фінансовий аналітик Єгор Комов. За його словами, їх також привозять з-за кордону. Збути несправжню валюту складніше. Гривнями можна розплачуватися за будь-які покупки та послуги, тому такі підробки легше “розчиняються”. А ось із доларами ситуація складніша – доводиться обманювати термінали, банки або відкривати нелегальні обмінники. Також такі гроші можуть проникати в “сірий сегмент”.

“У нас розплачуватися за послуги і покупки в валюті заборонено. Де використовують долари? Тіньові операції, корупція. Там легко “ходить “валюта”, – пояснює Комов. Валютні фальшивомонетники зустрічаються в Україні не часто. “Столицею” фальшивої американської валюти вважається Перу. Звідти “гроші” розходяться по всьому світу.

Фінансист Володимир Мазуренко зазначає: завозити багато лже-доларів в Україну недоцільно і ті фальшивки, які зустрічають, найчастіше виготовляють тут же. “Насправді система захисту гривні не поступається євро або долару. Купюру в 20 доларів підробляють вкрай часто. За рік вилучають мільйони фальшивих банкнот. Вони можуть потрапити і в нашу систему. Причому деякі підробки звичайний детектор валют може і не помітити – тільки експертиза”, – розповідає аналітик.

Загрузка...

Фальшиві гроші також активно поширюють “міняйли” на ринках і в нелегальних обмінниках. Наприклад, минулого року СБУ виявили виробництво підробок у промислових масштабах. Звідти “купюри” розходилися по всій країні і потрапляли в гаманці українців. “Високоякісний друк банкнот номіналом 100 і 50 доларів США фальшивомонетники здійснювали в промислових масштабах із використанням обладнання одного з поліграфкомбінатів Західної України. Підробки містили чимало загальновідомих захисних елементів, які відображалися навіть під ультрафіолетовим світлом”, – йдеться в повідомленні Служби безпеки.

Як не купити фальшивку

Купувати валюту в банках. Незважаючи на те, що фальшиві гроші можуть попастися навіть у касах банків, легальні фінансові установи залишаються найнадійнішим продавцем валюти. У банків є більше можливостей виявити несправжні гроші. При покупці або знятті валютного депозиту кожну купюру варто уважно розглянути одразу на місці. Якщо є сумніви – можна вимагати відправити купюру на експертизу або замінити її на іншу. У Нацбанку можуть зробити остаточний висновок, справжні гроші чи ні.

Перевіряти обмінники. В Україні тільки за офіційною інформацією Нацбанку виявили понад 200 нелегальних обмінників. Їх перелік можна побачити на сайті регулятора. Але і там не повний перелік. Перед тим, як купувати долари в пункті обміну, варто перевірити наявність ліцензії від Національного банку.

Вимагати чек. Також при купівлі валюти вам зобов’язані видати чек. Якщо жодного документа, який підтверджує покупку, вам не дають, краще всього відмовитися від такої операції. Якщо ж вам уже продали фальшивку – звертайтеся в поліцію.

Теги:

Джерело.